אפשר להידבק בכינים מהחתולה? האם כינים מעדיפות שיער מלוכלך? ד”ר שמוליק גור, מומחה ברפואת ילדים, מפריך 10 מיתוסים שכיחים על כינים.

 

כינים יכולות לעוף, לקפוץ, לשחות

לא נכון  בניגוד לדעה הרווחת, כינים אינן מסוגלות לקפוץ או לעוף מראש אחד לשני. הכינים עוברות מראש לראש בהליכה מהירה, ולכן רק במידה והיה מגע בין שני ראשים, מתאפשרת הדבקה בכינים. עם זאת, גם מגע ישיר עם כובעים או מספריים עליהם שערות עם כינים/ ביצי כינים עלול להוות מקור להעברת הכינים. גם על ברכת השחייה של הילדים הוטלה לא פעם האחריות כמי שבאמצעותה הועברו כינים, אך הכינים אינן יודעות לשחות ולכן הדבקה יכולה להתבצע רק אם התקיים מגע ראש ישיר.

יש יותר כינים בעונת הקיץ

לא נכון  כינים פעילות לאורך כל השנה, ואין להן העדפה לעונה זו או אחרת. עם זאת, כאשר הילדים חוזרים לגני הילדים ולבתי הספר מחופשות ארוכות כגון החופש הגדול או חופשת הפסח, הם עוברים ממצב שבו הם לא מקיימים מגע ישיר עם ראשי ילדים אחרים בתדירות גבוהה, למצב שבו זה מתקיים על בסיס יומיומי, מספר פעמים ביום. לכן הורים נוטים לדווח על תקופות אלו כמועדות יותר מאחרות להדבקות בכינים.

כינים זו תופעה שקיימת אצל ילדים בלבד

לא נכון  ניתן להידבק בכינים בכל גיל, כל זמן שיש שיער מספיק ארוך עליו הכינה תוכל להיתפס. ילדים סובלים יותר מהתופעה בהשוואה למבוגרים, כיוון הם נמצאים בקרבה פיזית לילדים אחרים לאורך מרבית שעות היממה, ומשחקים זה עם זה באופן שמערב מגע ראש בראש.

בנים ובנות נדבקים באותה מידה בכינים

לא נכון  גם בעידן המודרני והשוויוני בו אנו חיים כיום, מרבית הבנות נוטות לגדל שיער ארוך ומרבית הבנים נוטים להסתפר קצר. לכן, ניתן למצוא שיעור הדבקה גבוה יותר בקרב בנות. לכינים קל יותר לעבור מראש לראש כאשר השיער הוא ארוך והן יכולות לטייל עליו. בנוסף שיער ארוך מביא למגע תדיר יותר עם ראשים אחרים. כמובן שהורים לבנים עם שיער ארוך צריכים לקחת בחשבון שהם יהיו מועדים, יותר מבנים עם שיער קצר, להדבקה בכינים. איסוף שיער ארוך בצמה בהחלט יכול  לעזור להקטין את הסיכון בהדבקות.

ניתן להידבק בכינים גם מחיות 

לא נכון  כיני ראש ניזונות מדמם של בני אדם בלבד והן לא  מסוגלות לחיות על חיות. לכן, הן לא עוברות מחיות אל בני אדם ולהפך.

כינים מסוגלות להתקיים גם מחוץ לגוף האדם

לא נכון –  היות והמזון היחיד של הכינים הוא דם אנושי, הן לא מסוגלות לשרוד מחוץ לראש האדם יותר מיום יומיים, והן ימותו מרעב. לכן, הסיכוי להדבק בכינים ממסרקים, כובעים, כלי מיטה וכולי, נמוך יותר מהסיכוי להדבק ממגע ישיר של ראש בראש. יחד עם זאת, מומלץ לכבס מגבות ומצעים בטמפרטורה של לפחות 60 מעלות, ולהשרות את מברשות השיער והמסרקים במים רותחים, לאחר שטיפלנו בכינים שהיו על ראש הילד.

כיני הראש מעדיפות שיער מלוכלך על פני שיער נקי

לא נכון –  כינים נמשכות לראש נקי בדיוק כפי שהן נמשכות לראש מלוכלך. עם זאת, חפיפה קבועה וסירוק שגרתי במסרק כינים, מסייעים בזיהוי מהיר במקרה של הדבקה.

ניתן להטביע את הכינים במים

לא נכון- לכינים יש יכולת מולדת לעצור את נשימתן למשך 8 שעות. לכן, גם אם תשהו זמן רב עם הראש בתוך מימי האמבטיה, הכינים ימשיכו לחיות. מאותה סיבה, היעילות של תכשירים שמבוססים על מנגנון פעולה של חנק הכינה, הינם פחות יעילים, אלא אם משאירים אותם על גבי הראש למשך לילה שלם.

כינים יכולות להעביר מחלות

לא נכון – לא נמצאו ממצאים על כך שכינים יכולות להדביק בני אדם במחלות. עם זאת, גירוד יתר של עור הקרקפת עלול לגרום לגירויים ופצעים פתוחים, ולחשוף אותה לזיהומים.

צביעת שיער מונעת הדבקה בכינים

לא נכון – שיער צבוע יכול להדבק בכינים ממש כמו שיער שאינו צבוע. יכולת האחיזה של הכינה בשיער צבוע אינו נפגע. ייתכן כי שימוש בצבע שיער, על קרקפת שכבר נגועה בכינים, יהרוג את הכינים שמצויות על הראש, אך זה נובע מהחומרים הכימיים הנמצאים בצבעי השיער.