חג הפסח אנחנו נוהגים לספר את ההגדה ולהיזכר בעשר המכות שניתנו במצריים. אך יש מכה אחת שאנחנו זוכרים לאורך כל השנה ושעדיין לא הצלחנו להפטר ממנה: מכת כינים!

כינת הראש הנה חרק טפיל חיצוני, שבניגוד לדעה הרווחת, מתקיים על ראשי בני אדם בלבד, ולא על ראשי חיות. הכינה ניזונה מדמם של בני האדם, אותו היא מוצצת, ותוך כדי מפרישה ריר הגורם לתחושת עקצוץ וגירוד. כינה בוגרת מטילה 5-10 ביצים חדשות מדי יום.

הדבקה בכינים שכיחה יותר בקרב ילדים בגילאי 2-12, שכן אלו הגילאים בהם הילדים נוהגים לשחק זה עם זה תוך שהם מצמידים לעיתים קרובות ראש לראש, וזהו הגורם המרכזי להדבקה. הידבקות באמצעות העברת כלי מיטה וכובעים בין ילדים פחות נפוצה. הזמן הנפוץ ביותר להידבקות הוא לאחר החזרה מחופשות הלימודים הארוכות: חופשת הקיץ, וחופשת הפסח הקרבה (הורים היזהרו!).

כ-80% ממשקי הבית בישראל סבלו או סובלים ממכת הכינים, וכל ילד ישראלי נדבק בממוצע כ-2.4 פעמים בשנה. בארה”ב כינים מוגדרות כסוג של מגיפה מדבקת, והילדים שם אינם מורשים להיכנס לגן הילדים או לבית הספר אם נמצאו אצלם כינים. מכת הכינים היא בעיה כלל עולמית שהוכרזה כמפגע הילדים השני בשכיחותו אחרי השפעת, אשר אין לה גבולות של זמן ומקום

לאורך השנים, נרקחו מיני “תרופות” שונות ומשונות כדי להילחם בכינים. חלק מהטיפולים בהם נעשה שימוש, הפכו ברבות השנים למכות בפני עצמם, אשר נחתו על הילדים והוריהם, במטרה למגר את התופעה המטרידה. ניתן להקביל את סוגי הטיפולים לארבעת הבנים מההגדה:

זה שאינו יודע לשאול – אם תשאלו את הסבתות, תמצאו שלל אמצעים לטיפול בכינים, שעד היום לא הוכח באופן רשמי הקשר בינם ובין השמדת כינים וביצי כינים. החל מסירוק במסרקי ברזל כואבים, הנחת גרבי ניילון וחיתולי בד לכיסוי השערות, ועד משיחת השיער בנפט, חומץ, ואפילו במיונז (אולי כדי להמית את הכינים במכת כולסטרול?). הילדים חווים טיפול כואב ולא נעים מבלי שעצרו לשאול האם מדובר בטיפול יעיל.

על מדף בית המרקחת, תוכלו למצוא מגוון רחב של תכשירי טיפול בכינים. ניתן לחלק אותם לתאומים בלתי זהים: תם ורשע.

תם – תחת התאום התם, ניתן למצוא תכשירים אשר מגדירים עצמם כטבעיים. תוכלו למצוא ברשימת המרכיבים שלהם שמני רוזמרין, עץ התה, גרניום, למון גראס ועוד, אך יעילותם עד היום לא הוכחה מחקרית, ולפיכך הם נמנעים מלהציג עצמם רשמית כתכשירים להשמדת כינים.

רשע – תחת התאום הרשע תוכלו למצוא את התכשירים המכילים חומרים הדברה כימיים. תכשירים אלה, התגלו כבעלי תופעות לוואי שליליות (צריבה, הפרעות קשב וריכוז, עצבנות ואגרסיביות וכדומה), ואף במקרים נדירים כמזיקים לבריאות הילדים (פריחות ,אלרגיות, העלאת טמפרטורת הגוף, אסטמה ועוד). יתרה מזאת, במחקרים שבוצעו בשנים האחרונות, נמצא כי לאורך זמן הכינים מפתחות עמידות כלפיי החומרים הפעילים בתכשירים, ולפיכך היעילות שלהם הולכת ופוחתת מטיפול לטיפול.

חכם – תחת הבן הרביעי והמוצלח, תוכלו למצוא את הדור החדש של תכשירי הטיפול בכינים. תכשירים אלו, אינם מכילים חומרי הדברה והם נמצאו במחקרים קליניים כיעילים בהשמדת כינים ובסילוק ביציהם. תכשירים אלו מבוססים על מנגנון פעולה פיזיקאלי שפוגע במבנה הכינה במקום במערכת העצבית שלה, ועל כך הכינים אינן יכולות לפתח עמידות כלפיהם. ריזאלטס, היה התכשיר הראשון ששווק בישראל תחת קטגוריה זו. החומר הפעיל שבו ממיס את השעווה החיצונית שעוטפת את גוף הכינה, וגורם לה לאבד נוזלים ולמות מהתייבשות. מדובר בשימוש שלרוב יהיה חד פעמי, ואורכו כעשר דקות בלבד. ריזאלטס ידידותי במיוחד, לילדים ולסביבה: הוא חסר ריח וצבע, קל ונוח לשימוש, וכאמור אינו מכיל חומרי הדברה. שימוש בתכשירים ה”חכמים” מאפשר להורים להסב אל שולחן חג הפסח, ללא חשש שמא מתחת לכיפה מסתתרים להם אורחים לא רצויים לחג.