ד”ר שמוליק עונה

האם ידעתם שכינים אינן יודעות לשחות? האם שיער צבוע מונע הדבקה בכינים? מה ההבדל בין ביצי כינים וקשקשים? ד”ר שמוליק גור, מומחה לרפואת ילדים בשרותי בריאות כללית, עם כל התשובות!

מה הן כינים?

תשובה: כינים הן חרקים קטנים, שחיים על גבי השיער והקרקפת של בני אדם. הן ניזונות מדם אנושי מספר פעמים ביום. כ- 80% ממשקי הבית במדינת ישראל חוו או חווים את תופעת הכינים. הבעיה היא כלל עולמית, ובארצות מסוימות אף מוגדרת כמגיפה שיש צורך ומקום למגר אותה.

איך נדבקים בכינים?

תשובה: כינים עוברות מראש לראש באמצעות מגע ישיר. בניגוד למיתוסים הנפוצים, הן אינן קופצות או עפות, אלא עוברות מראש לראש בהליכה מהירה. איסוף השיער לקוקו או לצמה אינו מונע הדבקה בכינים, אך מקשה על הכינים לעבור מראש לראש.

מי יכול להידבק בכינים?

תשובה: כל אחד יכול להדבק בכינים. התופעה נפוצה יותר בגילאים שנתיים עד גיל שניים עשר, בייחוד בבנות. הכינים אוהבות את כל סוגי השיער – חלק או מתולתל, בהיר או כהה, מלוכלך או נקי. לגביי עונתיות – אין עונתיות. כל השנה אנחנו נדבקים בכינים.

האם כינים מעבירות מחלות?

תשובה: הכינה עצמה אינה מעבירה מחלות. אך תופעת הגירוד של עור הקרקפת עשויה לחשוף את הילד או הילדה לזיהום.

איך מבדילים בין ביצי כינים וקשקשים?

תשובה: יש דמיון בין ביצי כינים לקשקשים, שמתבטא בנקודות לבנות על השיער. ביצי כינים צמודות בחוזקה לשיער וקשה להסירן, בעוד שקשקשים ניתן להסיר בקלות.

האם ניתן להידבק בכינים בבריכת השחייה?

תשובה: כינים אינן יודעות לשחות, וסיכוי להידבק בבריכת שחייה זהה לכל מקום אחר, בתנאי שמתקיים מגע ישיר בין ראש לראש. הכינים יודעות לעצור את נשימתן ולכן השהייה במים אינה מהווה סכנה עבורן.

האם ניתן להידבק מכובעים/בובות פרווה וכדומה?

תשובה:  כינים זקוקות לדם אנושי כדי להזין את עצמן ולכן לא יוכלו לשרוד מעבר ליום יומיים מחוץ לראש אנושי. הסיכוי להידבק מבובות פרווה, מצעים, סדינים, מסרקים, הוא נמוך משמעותית בהשוואה לסיכוי להידבק ממגע ישיר מראש לראש.

האם ניתן להידבק מחיות מחמד?

תשובה: כיני ראש מסוגלות לחיות על הראש האנושי בלבד. לא ניתן להידבק בכינים מבעלי חיים: כלבים, חתולים יונים וחיות מחמד אחרות. אין העברה בין בן אדם לחיה או מחיות לבני אדם.

האם צביעת השיער מונעת הידבקות בכינים?

תשובה: מדובר במיתוס. בעלי שיער צבוע נדבקים באותה מידה כבעלי שיער רגיל. שימוש בחומרי צבע לטיפול בכינים אינו יעיל. 

איך תמליץ לטפל בכינים?

תשובה: לאחר שמזהים את הכינים על השיער והראש, כדאי לטפל בכינים באופן מיידי, בטרם הן תספקנה להטיל ביצים ולהתרבות. חשוב להשתמש בתכשיר ללא חומרי הדברה, בטוח, יעיל ומוכח קלינית. שימוש בתרופות סבתא כגון חומץ, מיונז ומרגרינה אינו יעיל ואף עשוי להזיק במקרים מסוימים. ניתן לחזור על הטיפול בתכשיר לאחר שבעה ימים.